(© sxc.hu)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Trudno wyobrazić sobie powitanie Nowego Roku bez lampki szampana. Ale nigdy chyba nie zastanawiamy się, skąd się biorą w szampanie "bąbelki", z czego się on składa i dlaczego trzeba uważać na strzelający korek. American Chemical Society postanowiło na sylwestra przybliżyć konsumentom chemię i fizykę szampana.

Wynalezienie szampana przypisuje się francuskiemu mnichowi-benedyktynowi Dom Pierre Perignon, który żył w XVII wieku. To on pierwszy zastosował specjalne szczepy winogron wpływające na poprawę jakości wina, grubsze butelki, które nie wybuchały oraz dębowy korek, przywiązany do butelki sznurkiem z konopi.

Prawdziwy szampan pochodzi z francuskiej Szampaniii i może być wytwarzany tylko z trzech szczepów winogron: chardonnay, pinot noir i pinot meunier. Proces produkcji składa się z dwóch naturalnych etapów: najpierw wino fermentuje w kadziach, a następnie w butelkach, po dodaniu cukru i drożdży. Butelki zamykane są obecnie korkiem w kształcie grzybka z konglomeratu drewna korkowego, oplecionego drutem - czytamy na stronie Polskiego Radia.

Inne musujące wina nie mogą nosić nazwy szampana, która jest zastrzeżona.
Szampan zawiera ponad 600 związków chemicznych, które nadają mu specyficzny aromat i smak. Rozpuszczony w winie dwutlenek węgla, po otwarciu butelki, uwalnia się, tworząc charakterystyczne bąbelki, niosące ze sobą aromat wina. Zjawisko to opisuje prawo Henry'ego. Ponieważ ciśnienie na zewnątrz jest niższe niż rozpuszczonego w winie gazu, ten uwalnia się z dużą siłą. Korek potrafi wystrzelić z szybkością 160 km/godz., a najdłuższy zmierzony lot korka wynosił 54 metry.

Szampan powinno się podawać schłodzony do temperatury 7-9 stopni Celsjusza. Im jest on bardziej schłodzony, tym mniejsze ciśnienie wypycha korek. Powinno się go nalewać po ściance kieliszka. Zachowuje wówczas więcej "bąbelków". Kieliszki do szampana powinny mieć długą nóżkę, by nie ogrzewać go palcami, ponieważ traci wtedy swój charakterystyczny smak i aromat.

Jak najlepiej spędzić sylwestra? Przedstawiamy kilka propozycji

Wiadomości Gorzów Wielkopolski, Wydarzenia Gorzów Wielkopolski

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Madleine (gość)

Sprzedam okazyjnie szampana Cuvee Dom Perignon 1993. Stan i przechowywanie super! Rocznik unikatowy!
Kontakt tel. 517 879 769 lub e-mail: madleine29@wp.pl.
Dla zainteresowanych zakupem więcej informacji i zdjęć po kontacie. Pzdr