Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walentynki na świecie [ZDJĘCIA]

Justyna Borowiecka
Święty Walenty jest patronem chorych na epilepsję, których ten męczennik miał leczyć. W Polsce nazywano epilepsję chorobą świętego Walentego. Dlaczego św. Walenty stał się patronem zakochanych?

Dokładnie nie wiadomo, dlaczego św. Walenty stał się patronem zakochanych, jedni uważają, że stan uczuciowy niektórych zakochanych przypomina chorobę umysłową. Inni wyjaśniają tą zbieżnością dnia świętego z porą łączenia się w pary ptaków na Wyspach Brytyjskich. A jeszcze inni tłumaczą to przyjęciem przez chrześcijaństwo pogańskiego zwyczaju wypisywania przez chłopców przed dnień święta bogini dziewcząt (15 lutego) imion swych ukochanych.

W Polsce wysyłane są karki z życzeniami, wręczane są drobne podarki. Życzenia powinny być podpisane anonimowo lub Twój Walenty, Twoja Walentynka. Popularne są walentynkowe czekoladki w kształcie serca, pluszowe misie. Część polskich handlowców, głównie w sklepach z bielizną i ze słodyczami, udziela prowizji parom robiącym w tym dniu zakupy.


Jak Walentynki świętuje się w innych krajach?

W Ameryce, a właściwie w USA, kartki walentynkowe wysyła się do wszystkich osób. Do przyjaciół, rodziny, szefów, pracowników, znajomych. Niezależnie od płci i wieku. Dotyczy to nie tylko kartek, ale i drobnych prezentów. Podstawowym prezentem dla ukochanej od lat są bombonierki, najlepiej w kształcie serca, a do tego mogą być czerwone róże. Walentynki w USA są tak popularne, że do szkół wprowadzono specjalne walentynkowe lekcje.

W Anglii istniał zwyczaj, że dzieci przebierały się za dorosłych. Później odwiedzano domy z radosnym śpiewem. Piosenki oczywiście miały charakter miłosny. Do najbardziej popularnych upominków należą kartonowe serca z postaciami Romea i Julii.

W Walii ciekawym zwyczajem jest obdarowywanie ukochanej osoby prezentem - drewniana łyżeczką, zdobioną serduszkami, kluczami i kłódeczkami. Przesłanie jest oczywiście proste "Otwórz moje serce"

W Niemczech prezentem są czerwone róże, świadczące o miłości i wiecznej świeżości uczucia oraz czekoladowe (koniecznie z marcepanu w polewie z mlecznej czekolady) lub piernikowe (w polewach lukrowych z miłosnymi wzorkami) słodycze w kształcie serca. Do tradycji należy również uroczysta kolacja, najczęściej w lokalu pośród innych zakochanych par.

Więcej w serwisie Wiadomości24.pl

Czytaj również o "za i przeciw", także w Indonezji.

.................................................

Najświeższe wiadomości z Lubuskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto