Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czego brakuje w ustawie żłobkowej?

Beata Rymarz
Jerzy Malicki
Sejm przyjął właśnie ustawę żłobkową, która ma pomóc w zakładaniu form opieki dla dzieci do lat trzech. Jakie ułatwienia przewiduje ustawa, a czego jeszcze brakuje?

Ustawa została przyjęta przez 397 posłów. Tylko jeden był przeciw, pozostali wstrzymali się od głosu.

Żłobki nie będą musiały spełniać już tak wysokich wymogów lokalowych, technicznych i sanitarnych, bo - w myśl ustawy - nie będą już zakładami opieki zdrowotnej. Nie oznacza to jednak, że żłobki będą mniej bezpieczne dla dzieci. Wymagania co do funkcjonowania tego typu placówek zostaną jedynie złagodzone. Ma to ułatwić zakładanie tych zakładów opieki nad dziećmi.

Niestety, przegłosowana przez Sejm ustawa posiada również braki. Do tej pory przy zakładaniu żłobka jasno były określone normy co do metrażu takiej placówki. Dokładnie była ustalona ilość miejsca w żłobku, jaka powinna znajdować się w kuchni, w pokoju zabaw i w sypialni. Nowa ustawa tego nie przewiduje. Brakuje w niej informacji jaką wielkość powinien mieć lokal, aby można go otworzyć jako żłobek czy klubik dziecięcy.

Brak jest również informacji dotyczącej miejsca zagospodarowanego przykładowo na plac zabaw. Każde dziecko ma prawo do przebywania na świeżym powietrzu, a ustawa nie określa czy żłobek powinien znajdować się w takim miejscu. Nie wiadomo też, czy powinien znajdować się w nim plac zabaw dla dzieci.

Dodatkowo, niejasna pozostaje sytuacja dziennego opiekuna. Polska klasyfikacja zawodowa nie przewiduje takiego stanowiska pracy. Zanim więc zatrudnimy takiego pracownika, potrzebna by była zmiana w prawie pracy dotycząca klasyfikacji zawodowej.

Ustawa o formach opieki nad dziećmi do lat trzech została przegłosowana przez Sejm liczbą 397 głosów i ma wejść w życie po trzech miesiącach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Wszyscy mamy nadzieję, że według nowego prawa, już od września - kiedy rozpoczyna się rok szkolny - znajdzie się więcej wolnych miejsc pracy. Dodatkowo, dzięki powstaniu innych form opieki niż żłobek, zwiększyć ma się liczba wolnych miejsc dla dzieci, nawet do 400 tys.

Oczywiście, tempo rozwoju tego typu placówek zależeć będzie w dużym stopniu od zaangażowania gmin i realizacji przez nie zadań w tym zakresie. Duży wpływ na liczbę miejsc dla dzieci w wieku do lat trzech będą mieć również zakłady pracy i otwierane przez nie przyzakładowe żłobki i klubiki dziecięce.

Więcej w serwisie Wiadomości24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto